Adres

Vali Konağı Cd. Konak Apt. No:127/3 (Nişantaşı Anadolu Lisesi Karşısı) Şişli, İstanbul

İletişim +90 536 725 54 54 drhasancaglar@yahoo.com

Meyve ve sebzelerden zengin bir mutfak kronik hastalıkların önlenmesinde şüphesiz en önemli yoldur. Bu durum sayısız gözlem ve araştırma ile geniş insan grupları üzerinde saptanmıştır. Amerikan Kanser Topluluğu dahil pek çok saygın bilimsel topluluk vücüdun fonksiyon ve savunmasını sağlamak için güçlü anti-oksidanlar içeren ”Gökkuşağı” beslenme modelini öneriyor.

Gökkuşağı, adı üzerinde rengarenk her çeşit renkten meyve ve sebzeleri, kırmızı, sarı, yeşil, mor, turuncu, mavi renkteki özellikle canlı renkleriyle güçlü anti-oksidan özelliklerini bağıran doğanın eşsiz hediyelerini ifade ediyor.

Kanser sebepleri ve kontrolü adlı Amerikan Tıbbi Dergisindeki cümle aynen şu ” Tarihin başından beri sebzeler ve meyveler, vücudumuzun ihtiyacı olan anti-karsinojenik bir kokteyl içeriyorlar. Bundan koptukça insanlık için tehlike artıyor.” O zaman bu köşeye sığdığı kadarıyla doğanın müthiş eczanesinden birkaç örnek verelim.

Vücudun savunma sistemini güçlendiren ve anti-oksidan özellikleri olan KAROTEN içerenler, havuç, ıspanak, domates, yer elması, kabak, kayısı, narenciyeler.

Anti-tümör özellikleri, savunma sistemini arttırıcı, anti-oksidan özellikleri olan KUMARİN içeren, havuçgiller, kereviz, rezene, pancar, narenciyeler.

Çok önemlisi kanser oluşumunu birçok mekanizma üzerinden engelleyen detoksifikasyonu arttıran TİYOSİYANAT türevleri, lahana, brokoli, brüksel lahanası, karalahana.

Karsinojen madde oluşumunu engelleyen, anti-oksidan, hormon reseptörlerini modüle eden POLİFENOL’ler, yeşil çay, bitter çikolata, siyah üzüm, elma.

Doğanın mucizeleri saymakla bitmez, ama şunu unutmayalım sebzeleri istediğimiz kadar ama meyveleri günde iki porsiyonu geçmeyecek kadar yiyelim. Zira karaciğer yağlanmasının birinci sorumlusu meyve şekeridir. Basit şekerlerden uzak durmak, unlu mamülleri ve tatlıları sınırlandırmak kanserle savaşta olmazsa olmazlarımızın başında gelir. Bunu da unutmayalım lütfen.

Küba’da Ozon Klinik Çalışmalarında bulunduğum dönemde, Amerikan ambargosu nedeniyle kemoterapi ilaçlarına çoğunlukla sahip değillerdi. Fitoterapiyi (standardize edilmiş bitkisel droglarla tedavi), Homeopatiyi, çok etkili ozon tedavilerini, hastalığa özel beslenme düzenlerini kombine ederek dünyayı hayrete düşürecek başarılar elde ettiklerine şahitlik ettim. Nitekim bugün bu çalışmaların sonucu, pek çok kişi kanser tedavisine Küba’ya gidiyor. Akciğer kanseriyle ilgili aşıları, mavi akrep zehirinin homeopatik kullanımları medyada hep karşımıza çıkıyor. Şifa aslında doğanın doğru yorumlanıp kullanılmasında ve hepimizin içinde var olan ilahi iyileştirici gücü aktive etmekte yatıyor.

Kansere karşı beslenme ve hatta kanserken beslenme hakkında ilerleyen haftalarda birçok şey yazacağım ama, bugün sizi sıkmadan nefis bir anti-oksidan, anti-kanser, sağlıklı yaşam desteği, ne derseniz o olsun bir çay tarifi vereceğim.

Bir porselen demlik içine 3-4 tutam organik yeşil çay, 2-3 karanfil, 3-4 kakule, 1-2 tarçın çubuğu üzerine kaynar suyu koyup 10 dakika demlendikten sonra bardak bardak şifanın tadına varın. Bittikçe aynı gün içi sıcak su ile tamamlayıp devam edin.

Bu karışımdaki yeşilçayın içerdiği polifenoller ve pek çok faydalı element ile kilo vermekten, kansere karşı koruyuculuğa, kan yağlarını dengelemekten, cilt ve saç sağlığına kadar pek çok fayda sağlarız. Karanfil nefis bir anti-viral, anti-bakteriyel, anti-mantar ve sindirim dengeleyicisidir. Tarçın kan şekeri dengesinin kurulmasını, pıhtılaşmayı dengelemeyi, yaşlanmayı yavaşlatmayı sağlayan flavonoid ve fenolik asitler içerir. Kakule ise sindirim sistemini rahatlatan, gaz gideren, bağırsak parazitlerini azaltan etkileri ile çayımızın geniş etki yelpazesini tamamlar.

Çaydaki oranları kendi damak tadınıza göre değiştirebilirsiniz. Mesela ben tarçını bol koyup daha tatlı hissettiren aromayı severim. Afiyet olsun. Kanserle savaşan yiyecek ve içecekler ile ilgili yazılarımız devam edecek.

Sevgi ve huzurla kalın.

Sizi dinliyorum!

Merak ettiğiniz diğer sorularınız için buradayım.

Whatsapp
  • bubble-12
  • bubble-16