Adres

Vali Konağı Cd. Konak Apt. No:127/3 (Nişantaşı Anadolu Lisesi Karşısı) Şişli, İstanbul

İletişim +90 536 725 54 54 drhasancaglar@yahoo.com

Sigara ne denli zararlı olduğu hepimizce bilinen, ancak bırakması bir o kadar zor bir alışkanlıktır. Bunun nedenleri nikotinin vücutta yarattığı bağımlılık, beş duyuyu sürekli oyalayarak yarattığı psikolojik alışkanlık ve de sigaranın anti-depresan etkisidir.

Kurtulmakta güçlük çektiğimiz sigara, vücudumuzda akciğerlerden cildimize, boğazımızdan saçlarımıza tüm organlarımıza içerdiği binlerce kimyasal ile telafisi çok zor, hatta imkansız zararlar verir. Her gece yatmadan verilen ertesi sabah bırakma sözleri, her gün güçleşen nefes alıp verme, kokan nefes-elleri düşen performans ile sona adım adım yaklaşılır.

Oysa ki akupunktur yardımı ile sigaradan kurtulmak, düşünüldüğünden çok daha kolaydır. Tüm sigara bırakma yöntemleri incelendiğinde adı anılsa da anılmasa da, tüm yöntemlerin temelinde akupunktur vardır. Akupunktur binlerce yıldır uygulanan ve bugün Batı ülkelerinde bilimsel çalışmalarla etkinliği kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Akupunktur vücut ya da kulağa iğne, kalıcı iğne ya da laser ile uyarı vererek nikotin eksikliğine bağlı bulguların ortaya çıkmasını engeller, bağımlılık semptomlarını giderir ve hasar görmüş beyin, akciğer, mesane, cilt gibi organların daha çabuk dengelenip toparlanmasını sağlar. Tedavideki amaç yoksunluk sendromunu ortadan kaldırmaktır. Bu konuda akupunkturun vücutta salgılattığı maddeler bırakma kararını kesin olarak almış kişiye yardım eder. Unutulmamalıdır ki, sigarayı bırakan sizsiniz, akupunktur ise sizi destekleyen iyi bir dosttur.

Bırakma aşamasında gerçekleşen aşırı yeme ve kilo alma, baş ağrıları, konsantrasyon eksikliği, stres artışı gibi bulguları akupunktur hafifletir. Salgılanan serotonin insanın mutlu, rahat ve huzurlu hissetmesini sağlar.

Akupunktur ile sigara bırakma 2-4 hafta sürer. 1. ay sonunda % 90 sigara bırakılır. Sonra kişinin durumuna göre 1-2 ayda bir kontrol edilir. Çünkü gerçek sigara bırakma 2 yılı aşkın sigaradan ayrılığa denmelidir. Bırakmak isteyen kişinin ilk 2 yıl dikkatli olması, akupunkturun etkisini denemek gibi kendisine zarar verecek davranışlara girmemesi, bir taneden bir şey olmaz dememesi gerekir. Sigara bırakma isteğiyle başvuran hastanın 12 saat önceden sigara içmemesi gerekir. Arınmak, temizlenmek, rahat nefes alıp, güçlü mental ve fiziki performanslara sahip olmak için lütfen sigaraya son diyelim.

Sizi dinliyorum!

Merak ettiğiniz diğer sorularınız için buradayım.

Whatsapp
  • bubble-12
  • bubble-16