Adres

Vali Konağı Cd. Konak Apt. No:127/3 (Nişantaşı Anadolu Lisesi Karşısı) Şişli, İstanbul

İletişim +90 536 725 54 54 drhasancaglar@yahoo.com

Urogyn C500 ile Vajinal Gençleştirme (Vajinal Gevşeme Sendromu)

Vajenin gevşemesi ve sıkılığını kaybetmesinde en çok gebelik süreci ve doğum olayı sorumludur. Menopoz, kilo alıp verme periodları, sigara kullanımı, hormonal bozukluklar, geçirilmiş genital cerrahi diğer sorumlu nedenlerdir. Özellikle genetik ve yapısal olarak kas ve bağ dokuları zayıf olan kadınlar, kronik öksürüğü, kronik kabızlığı olanlar, doğum yapmamış olsalar bile genital taban hasarı ve vajinal gevşeme problemi ile erken yaşlarda karşılaşabilirler.

Gebelik sürecinde rahmin büyümesine bağlı olarak karın içi basıncın giderek artmasıyla genital organlar aşağı doğru itilir ve genital taban sürekli olarak stres ve zorlanmaya maruz kalır. Vajinal doğum sırasında genital yapıların önemli derecede gerilmesi, bu yapıların fazlaca zorlanması, yapısal ve fonksiyonel değişikliklere neden olur ve bu değişiklikler kalıcı olabilir.
Sezeryan ile doğum yapan kadınlardaki genital taban hasarı, vajinal yoldan doğum yapan kadınlarda daha azdır ancak esas hasarı gebelik sürecinin verdiği unutulmamalıdır. Bu nedenledir ki vajinal doğum olayının olumsuz etkileri önlense bile, gebelik sürecinin gevşetici ve anatomiyi bozucu etkileri kalıcı olacaktır.

Sizi dinliyorum!

Merak ettiğiniz diğer sorularınız için buradayım.

Whatsapp
  • bubble-12
  • bubble-16