Adres

Vali Konağı Cd. Konak Apt. No:127/3 (Nişantaşı Anadolu Lisesi Karşısı) Şişli, İstanbul

İletişim +90 536 725 54 54 drhasancaglar@yahoo.com

Sperm sayısı, hareketliliği, morfolojik görünümü (şekli) erkek infertilitesinin ana ölçütleridir. Bunlardan herhangi birinde ya da fazlasında bozukluk olduğu zaman çocuk sahibi olmak güçleşir. En önemlisi hız ve morfolojidir. İleri hızlı sperm miktarının % 20’nin üzerinde olmasını isteriz. Morfolojinin ise Kruger kriterlerine göre en az % 4’ün üzerinde olmasını sevinçle karşılarız. Sayı ise 20 milyon/ml’nin üzerinde olmalıdır. Bunlardan daha düşük sonuç var ve 1 yılı aşkın süredir çocuk olmuyor ise erkek infertilitesi açısından değerlendirilmeye almak uygun olacaktır.

Spermi etkileyen nedenler doğuştan gelen (inmemiş testis) hormonal bozukluklar,genetik nedenler, geçirilmiş hastalığa bağlı nedenler, kulllanılan ilaçlara bağlı nedenler olarak sayılabilir. Gereği halinde tıbbi tedavi ve operasyonlar uygulanabiilir.

Spermi Bozan En Yaygın Çevresel Nedenler ve Düzeltenler
Hormonal ve kimyasal maddeler kullanılarak üretilen gıdalarr mutfağımıza asla girmemelidir. Tüm besinler mevsiminde yenmeli ve kaynağından emin olunmalıdır.Bozulmayan gıdalar bizi bozarlar sözüne cidden inanırım. Raf ömrü çok uzun olan gıdalardan uzak durulmalıdır. Ağır metal, toksin, xenaöstrojen içeren gıda, kozmetik, kişisel hijyen ürünleri ve ambalajlardan özellikle kaçınılmalıdır.Sigara, alkol ve nargile türevi maddelerden mümkün olduğunca uzak durulmalı. Hatta bırakılmalıdır.Antioksidan kapasitesi yüksek meyveler, sebzeler, koyu kırmızı, mor, yeşil gıdalar bolca tüketilmeli.Keçiboynuzu zengin mineral, vitamin içeriği olan bir süper antioksidan olma özeelliği ile sperm sayı ve hareketlerini çok olumlu etkiler. Neredeyse 25 yıldır erkek hastalarıma tedavi yaklaşımıma çok şey eklememe rağmen keçiboynuzu kürlerim ilk günkü gibi tedavide yerini koruyor.

Aşırı kilo ve 100 cm’nin üstünde göbek çevresi gerek testesteron seviyesini, gerekse sperm kalitesini kötü etkilediğinden metabolik denge gözeten bilimsel bir beslenme ile kilo verilmelidir. Nar, siyah kuru üzüm düzenli yenilmesi erkeğin sperm sağlığına iyi gelir.Stres her zaman olduğu gibi en büyük düşmanların başında geliyor. Artmış kortizol seviyesi dolaylı olarak sperm kalite, hız, sayı, morfoloji seviyelerini kötü etkiliyor. Bu durumlarda akupunktur ve ozon terapinin etkin katkısını da hatırlatmadan geçemeyeceğim. Artmış stresin vücudun her alanında yarattığı yıkıcı etkiyi akupunktur ve ozon tedavisi mükemmel bir şekilde dengeler.

B12 vitamininin 6-12 ay kullanımının sperm sayı ve hareketliliğini artırdığı hem Isoyama, hem de Kumamoto’nun yaptığı çalışmalarda gösterildi.
C vitaminin antioksidan niteliğini hepimiz biliriz. Sperm ise oksidan ortam sevmez, hemen bozulur. Fertil Steril Dergisi’nde, Dawson’un 1000 mg C vitamini günlük kullanımı ile yaptığı çalışmasında sperm sayı ve kalitesinin arttığı, yayınlanmıştır. Özellikle sigara içenler, aşırı kirli hava teneffüs edenlerde ortam çok oksidan olduğundan C vitamini ile yapılacak antioksidan tedavi çok kıymetlidir.A ve E vitaminlerinin doğru dozda kullanımının yine sperm kalitesinde artış sağladığına dair birçok yayın vardır. 

Koenzim Q10 antioksidan özelliği nedeni ile sperm parametrelerini pozitif etkilemektedir. Günlük 100 mg 3-6 ay boyunca kullanılmalıdır.Çinko eksikliği vücuttan ağır metal atılımını bozar. Vücutta ağır metal birikiminin yer yer bahsedeceğimiz çok fazla zararlı etkisi mevcuttur. Çinko eksikliğinin bir olumsuz etkisi de sperm sayı ve morfolojik görünümünü negatif etkilemeleridir. Prasad ve Omu’nun yaptığı çalışmalarda günde iki kez 30-57 mg çinko takviyesinin sperm parametrelerini olumlu etkilediği gösterilmiştir.Selenyum’un düzenli kullanımı da özellikle ileri hızlı sperm etkinliğinin artırılmasında oldukça etkilidir. L-karnitin sperm hareketliliğinin ve libidonun artmasında, semen miktarının artmasında etkilidir.

Sperm kalitesini artıran bitkisel tedaviler

ÇAKŞIR OTU (Ferula Elaeochytris) : Erkekte testiste sperm hücresi üreten germ hücresi ile leydig hücrelerini uyarır. Böylece sperm sayısını ve hareketliliğini artırıken, diğer yandan artırdığı testosteron hormon seviyeleri ile libidoyu artırır. 

YAKI OTU (Epilobium Angustifolium) : Dirençli prostat enfeksiyonlarında (Prostatit kionik) üzerinde çok etkilidir. Yüksek anti oksidan etkinliği ile de sperm sayısının artmasını destekler.

LEPİDYUM KÖK EKSTRAKTI : Yaygın bilinen adı MACA bitkisidir. İçerdiği alkaloidler hipotalamo-hipofizer hatta etki ederek gonodal hormon salınımını artırır. Böylece sperm üretimi artar. Artan hormonlar cinsel isteği de çok fazla artırır. 22-44 yaş arası erkeklere günde 3 gr maca tozu düzenli uygulandığında 3-6 ay içinde sperm hareketliliği ve sayısının çok anlamlı ölçüde arttığı saptanmış.

FİTOTERAPİK TEDAVİLERE EK OLARAK KULLANILAN HOMEOPATİK REMEDİLER SPERM ÜZERİNDEKİ NEGATİF ENERJETİK YÜKLERİ TEMİZLEYEREK YAPILAN TÜM TEDAVİLERİN ETKİNLİĞİNİ ARTIRIR. (ÇOK ÖNEMLİ BİR DİP NOTTUR.)

Sizi dinliyorum!

Merak ettiğiniz diğer sorularınız için buradayım.

Whatsapp
  • bubble-12
  • bubble-16